Gryżyna

Gryżyna (niem. Griesel)

Gryżyna to malowniczo położona wieś w Polsce w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Bytnica. Jest ona otoczona lasami Borów Lubuskich urozmaiconymi licznymi jeziorami gryżyńskimi - nad największym z nich, wapiennym jeziorem Kałek, zlokalizowany jest ośrodek La La Las w samym sercu Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego.  

Historia Parku

Historia

Okolice wokół Gryżyny to miejsce atrakcyjne szczególnie pod względem rzeźby terenu. Ciekawe gatunki flory i fauny oraz zabytkowa aleja dębowa stanowią szczególną zachętę dla gości regionu. Dla turystów została przygotowana ścieżka edukacyjna „Gryżyńskie Uroczyska", charakteryzująca się bardzo cennymi właściwościami ze względu na bogactwo przyrodnicze i niespotykanie urozmaiconą rzeźbę terenu.  Powstała także we wsi nowo wybudowana kwatera myśliwska.W bliskiej okolicy warty obejrzenia jest XVIII-wieczny pałac we wsi Grabin otoczony rozległym parkiem w sąsiedztwie, jak i barokowy kościółek wybudowany w 1776 roku.

Zabytki

Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisany jest:

  • zespół pałacu myśliwskiego, z połowy XVII wieku do XIX w.:

    • murowany pałac został wzniesiony na miejscu starszej budowli pochodzącej z XVII lub XVIII wieku około 1820 roku na planie prostokąta. Podpiwniczony parterowy budynek z poddaszem użytkowym i nakryty dachem mansardowym. Znajduje się tutaj przy elewacji frontowej zachodniej, ganek z czterokolumnowym portykiem z tarasem w zwieńczeniu i z wejściem prowadzącym przez facjatę neobarokową. W środku elewacji ogrodowej również umieszczono facjatę. Po 1945 roku dwór należał do nadleśnictwa w Bytnicy, ale od 1971 roku stał już opuszczony i zaniedbany i dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku wyremontowano go z myślą o adaptacji na pensjonat.

    • park o powierzchni 5,4 ha z zabytkowymi alejami dębów został urządzony w pierwszej połowie XIX wieku. Zachował się w nim interesujący drzewostan m.in. z magnolią japońską, choiną kanadyjską czy cypryśnikiem błotnym.

    • mauzoleum rodziny von Hohenzollern, zbudowane w 1872 roku.

Dojazd

Zobacz, jak do nas dojechać

© 2024 Ośrodek La La Las - wszystkie prawa zastrzeżone.

booking by hotres

fixbutton