Międzyrzecki rejon umocniony

Spacer szlakiem historii

Umocniony Łuk Odry i Warty lub Front Ufortyfikowany Łuku Odry-Warty to system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy (Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego).

Trzy odcinki fortyfikacji

Rejon składa się z trzech odcinków różniących się pod względem charakterystyki geograficznej otoczenia i nasyceniem obiektami fortyfikacyjnymi. Odcinek północny opiera się o rzekę Wartę pod Gorzowem Wielkopolskim, gdzie styka się z południową flanką Wału Pomorskiego i kończy w okolicach miejscowości Kursko i Pieski.

Odcinek centralny, najsilniej ufortyfikowany, ciągnie się od Kurska przez Kęszycę, Pniewo do Boryszyna. Odcinek południowy od Lubrzy do Odry łączy umocnienia MRU z
Linią Środkowej Odry. Od wschodu, na przedpolu MRU wzniesiono Pozycję Trzcielską, chroniącą główną linię fortyfikacji przed atakiem z marszu.

Unikat na skalę światową

Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 różnych gatunków.

Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km. Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika. Zapraszamy do odwiedzin!


zobacz więcej

Dojazd

Zobacz, jak do nas dojechać

© 2024 Ośrodek La La Las - wszystkie prawa zastrzeżone.

booking by hotres

fixbutton